بهترین دستگاه تصفیه آب برای آکواریوم کدام است ؟

۹ روش کاهش نیترات در آکواریوم کدام است ؟

رشد سریع و افزایش مقدار نیترات در آب با افزایش استفاده از کودهای شیمیایی  با پایه نیترات رابطه مستقیم دارد.

نیترات یک ماده سمی است که اگر از حد مجاز بالاتر رود حتی برای انسان هم می تواند سرطانزا باشد و البته برای ماهی های کوچک وضع از این خطرناک تر است. دو اثر کاهش زادو ولد ماهی ها و مرگ و میر از اثرات مستقیم افزایش سطح نیترات در آکواریوم است.در سطح کمتر افزایش نیترات باعث کاهش رشد نوزادان ماهی ها می شود. به دلیل محلول بودن نیترات در آب و عدم تشخیص مقدار نیترات در آب و نداشتن مشخصه ظاهری از قبیل رنگ یا بو باید به طور مرتب مقدار نیترات و البته دیگر آلودگی های آب آکواریوم را کنترل کنید.

اولین اقدام برای کنترل مقدار نیترات در آب آکواریوم اطلاع از مقدار این ماده در آب است. استفاده از یک کیت تست نیترات استاندارد و دقیق می تواند بسیار به شما کمک کند.تا مطمئن شوید تغییرات نیترات به موجودات آکواریوم آسیب نمی رساند. چنانچه مقدار نیترات بالاتر از حد مجاز بود می توانید از روش های ذکر شده در این مقاله برای کاهش آن بهره بگیرید.

در این مقاله چند روش برای کاهش نیترات را آموزش میدهیم

۱- حذف نیترات با رقیق کردن آب آکواریوم.

۲- حذف نیترات با کمک فیلترهای رزین .

۳- حذف نیترات با استفاده از دستگاه تصفیه آب .

۴- استفاده از گیاهان ( جلبک ها ) برای کاهش سطح نیترات .

۵- پروتیین اسکیمر.

۶- استفاده از صافی های اولیه و شستشوی مرتب آنها.

۷- استفاده از رفیوژیوم .

۸- قرص زیستی یا رکنور بایوپلت .

۹- افزودنیهای مایع متداول.

روش اول : حذف نیترات با رقیق کردن آب آکواریوم : حد مجاز سطح نیترات در آب لوله کشی شهری بر طبق استاندارد جهانی ۴۰ PPM می باشد. البته این مقدار از نیترات یعنی برای سلامتی افراد بزرگسال مضر نمی باشد. مقدار نیترات در آب در مناطق مختلف بنا به جنس خاک و یا آلود گی های دیگر متفاوت می باشد .بهترین مقدار نیترات برای آکواریوم حدود ۱۰ PPM میباشد.یکی از رایج ترین روشهای کاهش نیترات آکواریوم تعویض بخشی از آب و یا رقیق کردن آب است.زمانی که برای چند روز آب آکواریوم تعویض نشود سطح نیترات بنا به دلایلی مثل فضولات ماهی ها  و…. به حدود  ۴۰ PPM می رسد و اگر از این حد تجاوز کند یک فاجعه برای موجودات آکواریومی می شود. از نقاط ضعف این روش زمانبر بودن و افزایش هزینه ها برای طولانی مدت است. شما قبل از اضافه کردن آب جدید به آکواریوم باید حدود ۲۴ ساعت آب را در ظرفی جدا نگهداری کنید تا سطح کلر آب لوله کشی کاهش پیدا کند و یا از نظر دمای آب جایگزین با دمای آب آکواریوم هماهنگی باشد تا تغییرات دمایی موجب آسیب به موجودات آکواریوم نشود. شما رقیق کردن آب را باید متوالی و مرتب انجام دهید تا سطح نیترات قابل کنترل باشد. از دیگر نقاط ضعف جدی این روش کمتر بودن سطح نیترات آب

شهری از حدود  ۱۰ PPM است. یعنی آب جایگزین برای آکواریوم باید بتواند موجب کاهش سطح نیترات باشد به عنوان مثال اگر حدود ۲۰ درصد آب آکواریوم را تعویض کنید به شرط انکه سطح آب شهری ۱۰ PPM باشد. نتیجه سطح نیترات در کل آکواریوم به ۳۵ PPM میرسد.باید توجه داشت در شهرهایی مثل تهران و کلان شهرهای دیگر سطح نیترات محلول در آب بسیار بالاتر از این مقدار است. تقریبا مناطق و محله های بسیار محدودی با نیترات ۱۰ PPM وجود دارد.پس عملا استفاده از روش رقیق کردن آب آکواریوم برای کاهش سطح نیترات بیهوده است و فقط در شرایط اضطراری به طور موقت کاربرد دارد. استفاده از این روش در ایران توصیه نمی شود. لطفا ادامه مطلب را در مقاله بعدی مطالعه کنید…..

بهترین روش برای تصفیه آب شهری و یا حتی آب چاه ها برای استفاده در آکواریوم و ماهی های حساس به آلودگی آب روش اسمز معکوس ویا REVERSE OSMOSIS میباشد.روش RO اساس کار در تمامی دستگاههای تصفیه آب خانگی عرضه شده در دیجی آب کالا می باشد. اگر به دنبال بهترین دستگاه تصفیه آب برای آکواریوم می باشد میتوانید با شماره ۰۲۱۲۶۵۱۲۶۵۳

شرکت دیجی آب کالا تماس گرفته و در تمام ایام هفته حتی تعطیلات از مشاوره کارشناسان مجرب بهرمند شوید.

نمایندگی مرکزی دستگاه تصفیه آب آکوا تایوان  aqua در غرب آسیا  وا یران  www.digiabkala.com

نمایندگی مرکزی دستگاه تصفیه آب سافت واتر پلاس در ایران soft water plus