دستگاه تصفیه آب زیر سینکی به روش اسمز معکوس (۵)
نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی
برای اینکه بدانیم عملکرد یک دستگاه تصفیه آب خانگی دقیقاً به چه صورت می باشد ، می بایست از عملکرد تک تک فیلترهای این دستگاه آگاه شویم. مجموع ۶ فیلتر موجود در دستگاه های تصفیه آب خانگی یک هدف واحد را انجام می دهند که در نهایت منجر به بالا رفتن کیفیت آب آشامیدنی و حذف ناخالصی های آن می گردد. هر فیلتر مکمل فیلترهای دیگر است و تمامی شش مرحله ی تصفیه آب ، برای حصول بهترین نتیجه ، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. دستگاه های تصفیه آب خانگی انواع مختلفی دارند که عملکرد هر یک از آنها ممکن است متفاوت باشد. در اینجا به شرح عملکرد رایج ترین نوع دستگاه شش مرحله ای تصفیه آب می پردازیم:
عملکرد فیلتر مرحله ی ۱ دستگاه تصفیه آب خانگی
به این صورت می باشد که ابتدا آب وارد فیلتر پلی پروپیلن می شود. در فیلتر پلی پروپیلن ( الیافی ) که مرحله ی اول دستگاه را تشکیل می دهد. آب تصفیه ی فیزیکی شده و از ذرات معلق ( تا ۵ میکرون ) عاری می گردد.
ذرات معلق مثل شن، ماسه، رسوبات ریز جدا شده از جداره ی داخلی لوله ها و … در آب لوله کشی وجود دارند و اگر در فیلترهای پیش تصفیه حذف نگردد فیلتر ممبران ( فیلتر اصلی دستگاه ) آسیب خواهد دید و کارایی نخواهد داشت.
عملکرد فیلتر مرحله ی ۲ دستگاه تصفیه آب خانگی
در مرحله ی بعدی آب وارد فیلتر کربن اکتیو ( زغال فعال ) می شود. این فیلتر وظیفه کاهش بو، طعم نامطبوع و گازهای محلول در آب را دارد. همانطور که می دانید برای تصفیه آب شهری و گندزدایی آن از کلر استفاده می شود که برای سلامتی زیان آور است. فیلتر کربن اکتیو گرانول که از پوسته نارگیل تهیه می شود و منشا کاملا گیاهی دارد. میزان کلر آب را کاهش می دهد تا آب آماده ورود به مراحل بعدی دستگاه تصفیه آب می شود.
عملکرد فیلتر مرحله ی ۳ دستگاه تصفیه آب خانگی
مرحله سوم فیلترهای پیش تصفیه، فیلتر کربن بلاک می باشد. این فیلتر از یک لایه محافظ پلی پروپیلن و مغزی بلوک کربن تشکیل شده است. در حقیقت مکمل مرحله ی دوم دستگاه تصفیه آب خانگی همین فیلتر کربن بلاک می باشد. فیلتر کربن بلاک میزان کلر را در آب صفر می کند و گازهای شیمیایی محلول در آب را از بین می برد. بعد از این مرحله آب کاملا آماده ی ورود به فیلتر ممبران (membrane) که مرحله ی اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی است، می گردد.
حتی پیشنهاد می شود در ورودی ساختمان نیز یک فیلتر پیش تصفیه نصب گردد تا گل و لای و شن و ماسه وارد دستگاه تصفیه آب و به طور کلی تاسیسات ساختمان نشود. به خصوص در مناطقی که میزان کدورت آب بالاست، حتما نیاز به فیلترهای ورودی ساختمان هست. بهتر است در ورودی ساختمان و قبل از فیلترهای مرحله ی اول دستگاه تصفیه آب خانگی، از فیلترهای استیل قابل شستشو استفاده کنیم.
عملکرد فیلتر مرحله ی ۴ دستگاه تصفیه آب خانگی
فیلتر ممبران یا ممبرین قلب یک دستگاه تصفیه آب خانگی را تشکیل می دهد پس از فیلترهای پیش تصفیه آب آماده می شود که در فیلتر ممبران تغییرات زیادی روی آن اعمال شود و خلوص بسیار بالاتری را بدست بیاورد. برای عملکرد صحیح فیلتر ممبران نیاز داریم که آب با فشار زیادی وارد این مرحله گردد. به همین دلیل پس از فیلترهای پیش تصفیه و قبل از ورود به فیلتر ممبران یک پمپ قرار داده شده است که آب را با فشار به درون فیلتر ممبران هدایت می کند. در فیلتر ممبران آب با روش اسمز معکوس RO از تمامی یون های سختی مضر محلول، نیترات، مواد شیمیایی، باکتری، ذرات معلق بسیار ریز و … پاک می شود و به صورت قطره قطره وارد منبع ذخیره ی دستگاه تصفیه آب خانگی می شود. در مرحله ی چهارم، آب به دو قسمت تقسیم می شود. بخشی از آن کاملا خالص و تمیز شده و وارد منبع ذخیره می شود و بخش دیگر آن که آب کثیف و آلوده است، وارد فاضلاب می شود.
عملکرد فیلتر مرحله ی ۵ دستگاه تصفیه آب خانگی
نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی به این صورت است که آب پس از مرحله ی چهارم وارد منبع ذخیره می گردد. این منبع تحت فشار هوای درونش با هر بار باز کردن شیر، آب را پمپاژ می کند. وقتی آب درون منبع کم می شود به دلیل تغییر فشار درونی آن، به دستگاه و پمپ یک سیگنال ارسال می شود که مجدد شروع به کار می کنند. یعنی هنگامی که شما شیر برداشت آب را باز می کنید و مقداری از آب درون مخزن را برداشت می نمایید همزمان دستگاه شروع به تصفیه ی آب تازه و ذخیره آن در تانک می کند تا جایی که مخزن پر شده و مجدد به پمپ دستگاه پیام توقف می دهد. آبی که در مخزن ذخیره می شود. ممکن است در صورتی که برای یک مدت طولانی راکد مانده باشد، کمی طعم بگیرد. به همین دلیل در مرحله ۵ دستگاه مجددا یک فیلتر کربنی استفاده شده است تا در صورت ایجاد طعم نامطبوع در آب، آن را از بین ببرد.
عملکرد فیلتر مرحله ی ۶ دستگاه تصفیه آب خانگی
طعم آب تصفیه شده و خالص با آب معدنی کمی متفاوت است. ممکن است در ابتدا برای شما مزه ی آب کمی تلخ به نظر برسد. بعد از مدتی به این طعم عادت کرده و آب های تصفیه نشده برای شما بد طعم به نظر می رسد. دلیل تلخی آب خلوص بالای آن و به حداقل رسیدن میزان مواد مضر محلول در آب است.
فیلتر مرحله ی ششم فیلتر مینرال نام دارد این فیلتر میزان سختی آب را تنظیم نموده و علاوه بر کاهش تلخی، مواد معدنی آب را نیز در حد مورد نیاز بدن تنظیم می کند. کلسیم و منیزیم از جمله مواد معدنی موجود در آب هستند.
نحوه عملکرد فیلتر مینرال به این صورت می باشد که آب از دانه های معدنی موجود در فیلتر مینرال عبور کرده و با برخورد این دانه ها، مواد معدنی در آب حل شده و میزان آنها تا حد مورد نیاز برای آشامیدن تنظیم می شود.

کلیدواژه:
دستگاه تصفیه آب – بهترین دستگاه تصفیه آب – فروش دستگاه تصفیه آب – خرید دستگاه تصفیه آب – پرفروش ترین دستگاه تصفیه آب – دستگاه تصفیه آب اصل – دستگاه تصفیه آب اورجینال – دستگاه تصفیه آب تایوانی – ارزان ترین دستگاه تصفیه آب – گرانترین دستگاه تصفیه آب – دستگاه تصفیه آب هشت مرحله ای – تصفیه آب ۸ مرحله ای – تصفیه آب ۷ مرحله ای – تصفیه آب ۶ مرحله ای – تصفیه آب ۹ مرحله ای – تصفیه آب ۱۰ مرحله ای – دستگاه شش مرحله ای – دستگاه هفت مرحله ای – دستگاه نه مرحله ای – دستگاه ده مرحله ای – تصفیه آب قلیایی – تصفیه آب یو وی – دستگاه تصفیه آب سی سی کی – دستگاه تصفیه آب واترتک – دستگاه تصفیه آب آکواپرو – دستگاه تصفیه سافت واتر – دستگاه تصفیه آب وی تک – دستگاه آب تصفیه کن – دستگاه آب شیرین کن – دستگاه تصفیه آب اسمزمعکوس – دستگاه تصفیه آب RO – دستگاه تصفیه آب برقی – تصفیه آب ایرانی – تصفیه آب خانگی – دستگاه تصفیه آب خانگی – فروش تصفیه آب – خرید تصفیه آب – بهترین تصفیه آب – تصفیه آب تایوانی – تصفیه آب اصل – تصفیه آب اورجینال –