روش کاهش نیترات در آب آکواریوم (۲)

روش پنجم : رفیوژیوم : استفاده از رفیوژیوم به عنوان یک روش حذف نیترات بسیار سودمند است و به راحتی رفیوژیوم را با ماسه و تک های سنگ زنده و مقداری ماکرو جلبک پر کنید . ماسه و تکه های سنگ زنده به میزان کمی در کاهش نیترات موثر هستند . اما بخش عمده ایی از کاهش نیترات با رشد ماکرو جلبک ها و استفاده از نیترات به عنوان کود و مواد غذایی اتفاق می افتد 

البته مقدار نور مناسب برای رشد ماکرو جلبک ها نیاز است .

روش ششم : بایوپلت رکتور یا قرص زیستی : استفاده راکتورهای بایوپلت امروزه به عنوان راهی موثر در جهت کاهش سطح نیترات بسیار متداول شده است بایوپلت ها ازپلیمرهای زیستی با قابلیت تجزیه ساخته می شوند در زمان استفاده از این مواد در یک راکتور سیال باکتری ها در کنار منابع کربن که در آب به وجود می آید ( نیترات و فسفات ) شروع به خوردن این پلیمرها می کنند درنتیجه لایه زیستی شامل نیترات و فسفات جذب شده و باکتریها روی بایوپلت تشکیل می شوند وبا افزایش حجم این لایه ها به صورت ورقه ای جدا شده و پایین می افتد. تنها اشکال این روش هزینه ی بالای آن و نیاز به شارژ متوالی و منظم است .

روش هقتم : افزودنیهای مایع : استفاده از افزودنیهای مایع در صورت استاندارد و برندهای معروف و بر اساس دستورالعمل موثر است و می تواند در کنترل نیترات کمک کند و از آنجا که نیازمند قطعات و تعویض آنها نمی باشد دارای صرفه اقتصادی است .مشکل این روش زمانبر بودن آن و نیاز به کنترل روزانه سطح نیترات می باشد .

روش هشتم : گیاهان میتوانند به کاهش یا حذف نیترات در آب آکواریوم : نیترات به عنوان مواد غذایی توسط گیاهان کاهش می یابد . بنابرا ین شما می توانید چند گیاه را داخل آکواریوم قرار دهید تا به حذف نیترات کمک کنند . توجه داشته باشید اگر سطح نیترات بطور دائمی بالا باشد باعث رشد بی رویه جلبکها می شود. حجم بالای نیترات سبب ایجاد آکواریوم سبز می شود یعنی کل آکواریوم شما را جلبک های سبز می پوشاند  که از نیترات به عنوان مواد غذایی برای رشد و تکثیر استفاده می کند .

کاهش جمعیت ماهی ها و بزرگ کردن اندازه آکواریوم می تواند به شما برای کاهش نیترات کمک کند . از آنجا که فضولات ماهی باعث افزایش نیترات می شود و هر چه تعداد ماهی ها افزایش یابد تولید فضولات در آکواریوم بیشتر می شود در نتیجه نیترات افزایش می یابد در ضمن سعی کنید به اندازه به ماهی ها غذا بدهید . تجزیه اضافات غذای ماهی می تواند سبب تولید نیترات در آب شود .

در حال حاضر بهترین روش  برای حذف آلودگی های آب آکواریوم و حذف نیترات از آن استفاده از دستگاه تصفیه آب می باشد . شما میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان با مجموعه کارشناسان دیجی آب کالا تماس گرفته و بهترین دستگاه تصفیه آب مخصوص آکواریوم را سفارش دهید.

تلفن تماس : ۲۶۵۱۲۶۵۳۰۲۱

آدرس سایت : WWW.digiabkala.com

این مطلب تهیه و گردآوری شده توسط مهندس عماد محمدی کارشناس دیجی آب کالا است.برداشت با ذکر مقاله دیجی آب کالا بلا مانع است.